Zadbaj o akcesoria do makijażu!

Zwykle więcej uwagi poświęcamy kosmetykom niż przyborom do malowania. To poniekąd zrozumiałe – wiadomo, że podkłady, pudry, szminki bądź kremy nie należą do najtańszych artykułów. Mimo wszystko powinniśmy też zadbać o nasze pędzle czy gąbeczki.

W trosce o zdrową skórę…

Uwaga! Jedynie czyste przybory pomogą Ci poprawić wygląd. Jeśli nie będziesz ich regularnie czyścić, skutek będzie wręcz odwrotny, ponieważ jeszcze jedną przyczyną problemów z cerą są właśnie brudne akcesoria. Na ich powierzchni znajdują się nie tylko resztki kosmetyków, ale też kurz, sebum oraz szkodliwe bakterie. Efekt? Zanieczyszczona skóra, podrażnienia, wypryski, zaskórniki, zatkane pory…

Teraz już wiesz, dlaczego właściwa pielęgnacja przyborów do make-upu jest tak ważna. Oczywiście zawsze po raz kolejny możesz udać się do kosmetyczki czy kupić następny oczyszczający specyfik, ale najlepiej od razu zabrać się za czyszczenie makijażowego „sprzętu”.

Twoim sprzymierzeńcem w walce z drobnoustrojami jest np. alkohol. Pędzelki do pudru czy różu można bowiem od czasu do czasy zdezynfekować za pomocą wysokoprocentowego trunku. Na rynku dostępny jest też specjalny płyn do dezynfekcji pędzli.

Aby zabezpieczyć akcesoria przed kurzem, przechowuj je w szczelnej szufladzie, pojemniku, metalowym kuferku czy po prostu zwyczajnej kosmetyczce. Jeżeli odpowiednio o nie zadbasz, to posłużą Ci one naprawdę długo, a stan Twojej cery z pewnością się poprawi.

Tajniki właściwego mycia i suszenia

Szczoteczki do rzęs przetrzyj raz w miesiącu wacikiem z wodą i wytrzyj chusteczką higieniczną, a aplikatory do cieni myj raz na 3–4 tygodnie. Pędzle i pędzelki do rozprowadzania sypkich kosmetyków wystarczy czyścić dwa razy w miesiącu (ale jeśli masz szczególnie wrażliwą cerę, to czyść je przynajmniej raz w tygodniu).

Pędzle, które wykonane są z włosia syntetycznego możesz myć wodą z dodatkiem mydła czy zwyczajnym szamponem lub żelem do twarzy, lecz z drugiej strony tego typu środki mogą wysuszać włosie (lepiej więc zaopatrzyć się w profesjonalny preparat do mycia pędzelków). Przybory zrobione z naturalnego włosia najlepiej czyścić wodą z szarym mydłem w płynie albo specjalistycznymi preparatami.

Myjąc włosie nie wykonuj kolistych ruchów, nie płukaj go też w gorącej wodzie – łatwo je w ten sposób zniszczyć. Nie mocz miejsca, w którym rączka łączy się z końcówką – rozmiękczysz spajający je klej, co może powodować wypadanie włosia. Umyty pędzelek strzepnij, owiń delikatnym ręcznikiem (np. papierowym) i lekko dociśnij.

Kolejna zasada: nigdy nie susz pędzelków suszarką do włosów oraz nie wyciskaj z nich wody. Powinny one wyschnąć same (można położyć je płasko na ręczniku), i to w temperaturze pokojowej. Jeżeli zdecydujesz się na suszenie w pozycji pionowej, to tylko z włosiem skierowanym do dołu.

Natomiast pędzle, w przypadku których kosmetyk „oblepia” włosie (a zatem te służące do aplikowania korektora, podkładu, a także eyeliner) powinno się myć prawie codziennie. Równie częstego mycia wymagają gąbeczki do podkładu (co 2– 3 aplikacje). Gąbki zanurz na kilka minut w miseczce wypełnionej wodą z mydłem, a następnie wypłucz pod bieżącą wodą. Dobrze wyciśnij nadmiar wody i połóż na ręczniku.

Na koniec pamiętaj: wszystkie przybory należy bardzo dokładnie wypłukać i wysuszyć (ale w żadnym wypadku nie susz ich na kaloryferze czy na słońcu). Akcesoria do sporządzania makijażu są już suche i czyste? Czas więc na efektowny makijaż, ale o tym może innym razem…

jakdbacoprzyborydomakijazu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *