Czy smartfon niszczy cerę? Wpływ światła HEV na skórę twarzy

Dasz wiarę, że niektóre urządzenia elektryczne (telefon, komputer, telewizor) negatywnie oddziałują na skórę? Powodują między innymi przesuszenie, sprawiają, że cera staje się ziemista i mało elastyczna. Dzieje się tak z powodu światła fioletowo-niebieskiego pochodzącego ze smartfonów lub laptopów.

Jak światło HEV wpływa na skórę?

Światło HEV (High Energy Visible Light) to światło fioletowo-niebieskie, którego źródłem są urządzenia elektryczne, takie jak komputer, telefon, telewizor lub tablet. Może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej, a w skrajnych przypadkach do utraty wzroku. Światło niebieskie wchodzi też w skład światła słonecznego, a to, jak wiemy, nie zawsze jest dobre dla naszego organizmu. Światło HEV dociera do tkanki podskórnej i do naczyń krwionośnych, powoduje powstawanie wolnych rodników i przyczynia się do fotostarzenia.

Światło HEV a światło słoneczne

Jedno i drugie mają ze sobą wiele wspólnego. Powodują podobne niedoskonałości i w nadmiernych dawkach są niebezpieczne zarówno dla skóry, jak i dla całego organizmu. Najbardziej cierpią cery wrażliwe i naczynkowe, które w skrajnych przypadkach mogą być narażone na pojawienie się trądziku różowatego. Pod wpływem działania światła uszkodzeniom ulegają również włókna kolagenowe odpowiedzialne za jędrność i sprężystość skóry.

Jak chronić skórę przed promieniami HEV?

Najprostszym rozwiązaniem jest ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych. Oczywiście w przypadku niektórych osób jest to niemożliwe, bo używanie komputera i telefonu wiąże się z ich pracą. Jednak przed negatywnym działaniem światła HEV możemy ustrzec dzieci, których młoda skóra jest bardzo narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Drugim rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków z filtrem UV lub ograniczających wydzielanie i gromadzenie się melaniny. Dobrym rozwiązaniem jest także używanie kosmetyków zapobiegających fotostarzeniu o właściwościach redukujących stres oksydacyjny i zmniejszających przebarwienia. Takie preparaty są polecane zarówno do klasycznej pielęgnacji, jak i do makijażu. Dobrym posunięciem jest codzienne stosowanie serum z witaminą C, które chroni skórę, rewitalizuje i walczy z jej niedoskonałościami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *