Symbolika w biżuterii. O czym warto wiedzieć?

biżuteria

Cieniutkie łańcuszki czy buddyjskie rzemyki? Małe koraliki a może szykowne perły? To tylko kilka z wielu propozycji na bazę pod spersonalizowane bransoletki. Jednak czy wiesz co do niej doczepić?

Wspomnienia zaklęte w detalach

Charmsy to określenie na dołączane, ozdobne zawieszki będące elementem bransoletek. Nieograniczone możliwości ich kompozycji wedle uznania klienta (np. w sklepie Mokobelle) sprawiają, że stają się one mini dziełem samego kupującego. Wybierać możemy spośród wielu motywów, które z różnych względów mogą mieć dla nas sentymentalne znaczenie. I tak darowana bransoletka z serduszkiem już na zawsze będzie nam przypominała o uczuciu osoby, która nam ją sprezentowała.

Biżuteria a historia

Jeśli jednak sami komponujemy bransoletkę warto wiedzieć, że zarówno charmsy jak i wszelka biżuteria swój rodowód zaczynają w czasach, w których pełniły one nieodzowny element uprawiania czarów oraz rytuałów religijnych. I choć czasy te bezpowrotnie minęły, wciąż chętnie powielamy funkcjonujące wówczas symbole i traktujemy nieraz biżuterię jako swego rodzaju amulet.

Jednym z nich jest tzw. Ręka Fatimy nawiązująca do Fatimy-Zahry, która była córką Mahometa. Jej pięć palców wskazuje na filary Islamu i mają one chronić przed urokiem i złym spojrzeniem. Jej izraelskim odpowiednikiem jest Ręka Miriam. Podobne właściwości chroniące przed złem ma także tzw. Oko Proroka.

Równie popularnym motywem jest symbol nieskończoności. Nawiązuje on do wierzeń ezoterycznych, w których jest źródłem tajemnej mocy i równowagi sił.

Krzyż Ankh to z kolei krzyżyk z pętelką. Jest on egipskim hieroglifem, który oznacza płodność, reinkarnację oraz życie. Uważano go za niezwykle silny talizman mający siłę wskrzeszania zmarłych oraz łączenia bogów z ludźmi.

Obecnie chętnie wybieramy zarówno charmsy nie związane z wierzeniami w ich tajemne siły, jak i te, które mają nad nami sprawować pieczę. Popularnością cieszą się także zawieszki humorystyczne, przedstawiające nasze zainteresowania, słabości czy gusta estetyczne. Warto zauważyć, że tak skomponowana bransoletka może stać się naszą swoistą wizytówką, na podstawie której będzie można utożsamiać nas z pewnymi cechami czy wierzeniami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *