Biżuteria zawsze w dobrym stanie

bizuteria

Zauważyłaś, że Twoje ulubione ozdoby nie błyszczą już jak dawniej? To sygnał, że najwyższy czas poświęcić im nieco więcej uwagi. Dziś radzimy, jak prawidłowo czyścić oraz przechowywać biżuterię, bez której przecież trudno wyobrazić sobie niejedną stylizację.

Jak czyścić?

Złotą biżuterię czyści się np. sokiem z cytryny – kosztowności moczymy kilka godzin w soku, przecieramy, płukamy w ciepłej wodzie z mydłem i dokładnie osuszamy. Zmatowiałe złoto można z kolei przetrzeć sokiem z cebuli i wypolerować miękką ściereczką.

Srebro myje się w letniej wodzie z dodatkiem mydła, cytryny albo odrobiną amoniaku (łyżeczka na szklankę). Inny sposób to „kąpiel” w mydlinach, do których dodajemy ocet i sodę oczyszczoną czy w wywarze z ugotowanych ziemniaków. Kiedyś poczerniałe srebro często czyściło się pastą do zębów, ale z powodu znajdującej się w pastach nowej generacji ilości chloru i fluoru lepiej skorzystać z innych metod.

Kamienie szlachetne (brylanty, rubiny, szafiry, szmaragdy itp.) należy wypolerować miękką szmatką. Gdy zabrudzenia są większe, można klejnoty zamoczyć w letnich mydlinach, delikatne wyczyścić szczoteczką do zębów o miękkich włosach i wypłukać.

Perły nie lubią suchego powietrza, gorąca oraz kosmetyków. Pielęgnuje się je nakładając na nie kredową papkę, lub myjąc w ciepłej wodzie z mydłem (perły czyścimy także specjalnie do tego przeznaczonymi specyfikami). Po wypłukaniu i osuszeniu możemy wypolerować perłowe ozdoby używając kilku kropel oliwki.

Bursztyny najbezpieczniej czyścić na sucho – szmatką, miękką szczoteczką, kawałkiem irchy lub niezwykle użyteczną ściereczką jubilerską, która nie tylko usuwa zabrudzenia, ale też likwiduje drobne rysy.

Srebrną, złotą i diamentową biżuterię da się również wyczyścić za pomocą alkoholu: cenne przedmioty należy pozostawić na około 12 godzin w szklance napełnionej czystą wódką lub spirytusem. Gdy posrebrzana biżuteria zostawia na skórze albo ubraniach brudne ślady, dobrze jest ją przetrzeć szmatką zwilżoną denaturatem, a następnie od razu przepłukać obfitą ilością zimnej wody.

Jak przechowywać?

Nikomu nie trzeba chyba przypominać, że z kosztownościami należy się obchodzić bardzo ostrożnie. To, co dobre dla srebra, może zaszkodzić np. delikatnym perłom, dlatego sposób czyszczenia, a także przechowywania uzależniony jest od tego, jakiego rodzaju błyskotki posiadamy.

Na przykład srebro należy przechowywać w miejscach z dostępem powietrza. Jeżeli zamkniemy je w hermetycznym pojemniku, po prostu ściemnieje. Aby ozdoby ze srebra nie czerniały, można je trzymać w folii aluminiowej bądź wełnianej szmatce. Złotą biżuterię możemy zawinąć w szmatkę i trzymać w woreczku foliowym, by w ten sposób uchronić je przed niekorzystnymi reakcjami chemicznymi.

Na rynku znajdziemy wiele kuferków, szkatułek i kasetek, wyposażonych w odpowiednie przegródki do przechowywania poszczególnych ozdób. Najważniejsze, by dobrze oddzielić od siebie precjoza – nie dość, że splątane łańcuszki trudno jest wydobyć z pudełka, to jeszcze niszczeją. Trzymajmy kosztowności z dala od naszych ulubionych perfum czy lakieru do włosów. Pamiętajmy, że biżuterii szkodzi także tłuszcz i detergenty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *