Trochę historii: szpilki.

Szpilki to jeden z najpopularniejszych rodzajów damskiego obuwia. Są ponadczasowe: moda przemija a szpilki nadal znajdują się w naszych szafach.

Co ciekawe początkowo szpilki były przeznaczone tylko dla mężczyzn. Służyły im do jazdy konnej, z czasem zaczęli nosić je wielcy przywódcy i rządzący krajem jak Napoleon czy król Ludwik XIV.

Pierwszy raz w naprawdę wysokich szpilkach zaprezentowała się Katarzyna Medycejska. Buty stanowiły idealnie dopełnienie stroju w dniu jej zaślubin z księciem Orleanu w 1533 roku. Wtedy to szpilki przestały być obuwiem przeznaczonym dla mężczyzn.W połowie XVI wieku miejsce szpilek zajęły koturny. Za sprawą rewolucji francuskiej szpilki zniknęły na prawie 100 lat. Było to związane z faktem, iż tego rodzaju buty były kojarzone wyłącznie z potępianiem burżuazji. Zdarzenie to całkowicie wykluczyło obcasy z męskiej garderoby.

Szpilki dostały drugie życie dopiero pod koniec XIX wieku. Prekursorami tego typu obuwia w latach 50-tych byli Christian Dior oraz Roger Vivier. Na wybiegu szpilki pojawiły się po raz pierwszy w 1952 roku. Stały się obiektem pożądania takich gwiazd jak Elisabeth Taylor czy Marilyn Monroe. Lata mijały a szpilki cieszyły się ogromną popularnością.

W Polsce w okresie PRL szpilki były towarem deficytowym. Te modele, które można było kupić były najczęściej bardzo źle wykonane, raniły stopy i praktycznie nie nadawały się by nosić. W PRL-u więc pojawiły się małe, prywatne sklepiki. Szyto w nich wygodne i idealnie dopasowane buciki.

Współcześnie szpilki to chyba najmodniejszy rodzaj obuwia na całym świecie.

Warto pamiętać, że szpilki dodają seksapilu, pewności siebie i olbrzymiej dawki kobiecości, ale  mają też nie do końca pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Ortopedzi ostrzegają, że częste chodzenie w szpilkach skutkuje bólem i przeciążeniami, a także może wywołać zdeformowanie stóp i palców. Mowa tu o halluksach -czyli zgrubieniach na największych palcach. Szkodliwe jest również unieruchomienie stopy w bucie. Fakt, że stopa nie może wykonywać pełnych ruchów może doprowadzić do żylaków, obrzęków, a nawet cellulitu. Negatywne oddziaływanie szpilek nie dotyczy tylko nóg. Ma również wpływ na kręgosłup. Łatwo tu o silne bóle pleców oraz głowy.

 

Na koniec jeszcze kilka rad: Nigdy nie zakładaj nowych szpilek po raz pierwszy na większe wyjścia (ślub, wesele, długi spacer). Po kilkunastu minutach z pewnością zaczną boleć stopy i kostki. Omijaj szerokim łukiem brukowaną kostkę i nierówne chodniki, o skręcenia bardzo łatwo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *