Krótka historia spódnicy

spodnica

Dawniej spódnica była głównie męską częścią garderoby. Obecnie jest ona w Europie przeznaczona przede wszystkim dla kobiet i dziewcząt, a na ich noszenie decyduje się część mężczyzn zamieszkujących Szkocję (kilty za rzepki kolanowe), Irlandię (kilty sięgające łydek) i Bałkany. W starożytności spódnica była szalem wiązanym wokół bioder, a w średniowieczu rodzajem halki, do której przywiązywano tasiemkami pończochy. Aktualnie męskie spódnice są noszone również w niektórych subkulturach – szkockie kilty często zakładają pagan goci, cyber goci z kolei decydują się na ubieranie długich, obcisłych na pośladkach, skórzanych, czarnych spódnic. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje spódnic: mini, midi i maxi.

Spódniczka mini jest przeznaczona głównie dla zgrabnych kobiet. Jest to model bardzo seksowny i kobiecy. Osoby, które nie czują się w tym fasonie zbyt pewnie, z powodzeniem mogą zakładać do niej kryjące rajstopy lub legginsy. Niewskazane jest zakładanie mi do biura, szkoły i kościoła. Pierwsze minispódniczki nosiły kobiety z azjatyckiego ludu Miao w  średniowieczu oraz dziewczęta spartańskie. W kulturze zachodniej mini została zaprojektowana w latach sześćdziesiątych w Londynie przez Mary Quant. Model ten przyjął się bardzo entuzjastycznie, ponieważ wiele kobiet było zafascynowanych toczącą się wówczas rewolucją seksualną. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych nastąpiła przerwa w noszeniu mini, ale do kobiecych łask wróciła ona już na początku XXI wieku.

Spódnica midi to elegancki, klasyczny model, który jest doskonały na każdą okazję. Istnieje wiele fasonów spódnic tego rodzaju: na kole, bombki, spódnice plisowane, trapezowe, proste i – charakterystyczne dla też długości – ołówkowe.

Spódnica maxi zasłoni nogi, kiedy nie chcemy ich pokazywać. Długość ta jest idealna na większość wyjść.

Mikrospódniczka to bardzo spódnica, która jest krótsza od mini, ale dłuższa od taśmy 🙂 Jej długość zazwyczaj wynosi od 13 do 20cm i najczęściej odsłania część ud i pośladków, z tego względu zwykle noszona jest do rajstop lub legginsów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *