Generacja Y – co to oznacza?

biznesmen2Wiele ostatnio się mówi o dominacji młodych ludzi, zwanych pokoleniem Y. Co wyróżnia przedstawicieli tej grupy?

Nazwa: Pokolenie Y określa grupę ludzi urodzonych na początku lat dziewięćdziesiątych. Przedstawiciele generacji Y, nie zaznali trudu życia w PRL. Za sprawą dorastania w wolnych czasach, obcy jest im lęk i ograniczenia wolności. Młodzi z generacji Y są świadomi swojego potencjału i możliwości. Zazwyczaj, nowinki technologiczne są dla nich normą. Można to tłumaczyć tym, że nie znają oni świata, bez internetu i nowych technologii. Mają oni świadomość, że rzeczywistość jest dla nich polem do samorealizacji. Za sprawą tego, wielokrotnie bierze się ich za szczególnie zuchwałych. Przede wszystkim zwraca się na to uwagę w sferze zawodowej. Ludzie z pokolenia Y zazwyczaj są świetnie przygotowani i mają świadomość, że są cennym pracownikiem. Według nich sfera zawodowa to tylko część egzystencji – a w życiu, tak naprawdę liczy się spełnienie i równowaga.

Generacja Y postrzega rzeczywistość, zupełnie inaczej niż poprzednie pokolenie. Stąd też, można dostrzec pewien rozłam między igrekami, a ich starszymi kolegami, nazywanymi generacją X. Odmienne postrzeganie rzeczywistości można zauważyć przede wszystkim w sferze zawodowej. Przedstawiciele pokolenia X w większości przypadków są bardzo wierni i oddani swojemu pracodawcy. Igreki to wolnoduchy, które nie dadzą się zamknąć na ciasnym etacie. Za sprawą igreków powszechny światopogląd może się odświeżyć. Świeże, pełne kolorów podejście do życia, powinno być inspiracją do tego, aby żyć tu i teraz i nie dać się zdominować pracy.