Wąsko czy szeroko?

Ten dość zagadkowy tytuł dotyczy pytań z serii – jak się stylizuje dzisiejsza młodzież. Postaramy się trochę pokontemplować nad tym, jak obecnie wygląda młodzieżowa moda, jakie są najbardziej powszechne trendy.

Można powiedzieć, że dziś na ulicach obowiązuje moda, i wąska, i szeroka, i jednocześnie wąsko-szeroka. O co chodzi w tej skomplikowanej definicji?

Wąska, dlatego że młodzież sięga coraz częściej do bardziej wąskich i nieco też bardziej eleganckich ubrań. Jak wiadomo, moda jest czymś, co wciąż ewoluuje, ale też wiele wzorców czerpie z przeszłości, na wielu polach odwołuje się do klasyki. Do mody wśród młodych dziewczyn, jak i facetów wracają eleganckie buty czy klasyczne, wąskie spodnie w kratę. Coraz więcej chłopaków nosi wąskie jeansy, nazywane pieszczotliwie rurkami, T-shirty są bardziej przylegające do ciała i często pozbawione nieco zbędnego balastu na rękawkach.

Szeroka, dlatego że na polskich ulicach, jak to przystało na ulice, bardzo popularna jest moda uliczna. Chodzi tutaj przede wszystkim o szerokie i wyjątkowo luźne ubrania, które nie dość, że wprowadzają dużo swobody, jeśli chodzi o samo ich noszenie, to manifestują często pewną ideologię, z pewnością wyjątkowo młodzieżową, tak jak na przykład bluzy Ganja Mafia. Szerokie bluzy, spodnie, nawet szerokie buty i czapki – młodzież nosi się dziś szeroko.

A wąsko-szeroka, dlatego że wszystkie te granice zaczynają się też coraz mocniej zacierać i coraz częściej w pewnych miejscach się ze sobą spotykają. I tak na przykład mamy do czynienia z tak zwanymi hipsterami, którzy łączą często w sobie wąskie spodnie, bardziej eleganckie koszule, a na głowę zarzucają stricte hip-hopową czapeczkę z wyjątkowo szerokim daszkiem.

Tak naprawdę jednak nikt się temu nie sprzeciwia, pomijając tutaj oczywiście rolę rodzica, który z pewnością nigdy nie będzie zadowolony do końca z tego, jak ubiera się jego dziecko, ale ma też do tego pełne prawo. Na pewno nie sprzeciwiają się temu sami producenci ubrań, którzy panujących trendów coraz częściej się dostosowują. Dlatego też na przykład marki stricte streetwearowe stawiają, zarówno na szerokie bluzy z kapturem, jak i wąskie i skromne trampeczki.  

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *