W czym biegać jesienią?

Żaden zapalony biegacz nie wyobraża sobie odpuszczenia treningów na czas jesieni i zimy. Dlatego nawet w czasie deszczu, kiedy większości z nas nie chce się wyjść nawet do sklepu, możemy spotkać na swojej drodze biegaczy. Treningi można oczywiście przenieść na siłownię, jednak bieganie na świeżym powietrzu to zupełnie coś innego.

Biegacz ubrany na cebulkę
Złota polska jesień cechuje się zmienną pogodą. Nawet jeżeli świeci słońce, to zimny podmuch wiatru może spowodować przeziębienie, które na kilka dni wyłączy nas z treningów. Dlatego w okresie jesiennym biegacze powinny zwracać szczególną uwagę na to, co na siebie zakładają. Najbardziej optymalne jest ubranie się na tzw. „cebulkę”. Ubranie powinno gwarantować nam odpowiednią temperaturę do wysiłku, ale jednocześnie zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza i pomagać w odprowadzaniu potu. Dlatego najlepiej postawić na ubrania termiczne. Bawełniane ubrania mogą przysporzyć nam tylko problemów zdrowotnych. Materiał ten nie odprowadza bowiem wilgoci, więc wszystko zostanie na koszulce. Bieganie w mokrej koszulce prowadzi tylko do jednej rzeczy – przeziębienia.

Odzież termoaktywna do biegania
Aby jesienne treningi nie zakończyły się chorobą, powinniśmy zadbać o nasz ubiór „od stóp do głów”. Koszulka, którą zakładamy na trening, powinna być idealnie dopasowana do naszej sylwetki. Tylko wtedy będzie dobrze spełniać swoją podstawową funkcję, czyli odprowadzanie wilgoci. Przy niższych temperaturach sama koszulka to oczywiście za mało, dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w również w bluzę biegową lub wiatrówkę. Często w tym okresie biegaczom najbardziej przeszkadza deszcz i wiatr, a te elementy ochronią nas przed ich działaniem. Przyda nam się także lekka czapka (również oddychająca) oraz rękawiczki. Najwięcej uwagi zwracamy zazwyczaj na górną część stroju treningowego, jednak o ochronie nóg również nie możemy zapomnieć. W cieplejsze i słoneczne dni możemy skusić się na bieganie w krótkich spodenkach, bowiem nogi wyziębiają się zdecydowanie mniej niż górne partie naszego ciała. Na chłodniejsze dni zaleca się getry – także dla mężczyzn.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *