Sylwetki projektantów: Coco Chanel

coco

Gabrielle zwana Coco przyszła na świat w biednej rodzinie w Saumur jako jedna z piątki rodzeństwa. Szybko straciła rodziców i trafiła do przyklasztornego sierocińca. To właśnie tam siostry zakonne nauczyły ją szyć, co przydało jej się w późniejszej karierze i zapewniło światowy rozgłos i sławę.

Jako 21-letnia dziewczyna Gabrielle udała się do Paryża, gdzie doskonaliła swoje umiejętności krawieckie. To właśnie z tego okresu życia pochodzi jej przydomek Coco nadany jej z związku z piosenką, którą śpiewała wieczorem w jednej z paryskich restauracji.

Zdaje się, że to trudne dzieciństwo i bardzo  wczesne odejście rodziców wpłynęło dość silnie na jej późniejszy styl oraz gust modowy. Coco tworzyła kreacje proste, szykowne, eleganckie i bez zbędnych dodatków. Ponadto Coco zawdzięczamy dużo zapożyczeń z męskiej szafy. Nie są to tylko spodnie, które okazały się przełomem w światowej modzie, ale także klasyczne, białe koszule, do których projektantka dodała krawaty zamiast żabotów. Jej największą zasługą jest zdecydowanie stworzenie najpopularniejszej sukienki czyli tzw. małej czarnej.

Życie Coco oprócz spełnienia i zawodowych sukcesów łączyło się z licznymi niepowodzeniami w życiu prywatnym. Coco nie mogła mieć dzieci z powodu aborcji dokonanej w latach młodości. Nie była również  szczęśliwie zakochana i twierdziła, że nie interesuje ją życie kobiety do towarzystwa, gdyż właśnie tak traktowali ją mężczyźni.

Ubrania i kapelusze projektowane i sprzedawane przez Gabrielle już wkrótce stały się bardzo popularne w Paryżu, a później w całej Francji. W tym czasie projektantka rozpętała nową dyskusję na temat obyczajów, projektując strój kąpielowy dla kobiet, które do tej pory musiały przez całe lato chodzić w normalnych strojach, a na plaży wolno im było tylko zamoczyć nogi w morskiej wodzie. Strój Coco nie przypominał dzisiejszego bikini eksponującego wszystkie zalety kobiecego ciała, ale był zdecydowaną rewolucją jak na ówczesne czasy. Składały się na niego rybaczki oraz tunika z  białą lamówką i białą kokardką w pasie.

Jej rewolucyjne projekty i zachowanie szokowały ludzi i może właśnie dlatego szybko stało się o niej głośno na całym świecie. I choć Coco Chanel zmarła w 1971 roku, to jej styl nadal jest odnajdywany we współczesnej modzie. Ciągle istnieje założony przez nią w Paryżu dom mody, którym obecnie kieruje Karl Lagerfeld. Ubrania pod szyldem Coco nadal wyróżniają się prostotą i ponadczasową elegancją, co sprawia, że znajdują uznanie nie tylko wśród gwiazd. Ponadto jej życie i twórczość są dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a moda rządzi się własnymi prawami.

źródło: vouge.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *