Styl Amy Winehouse

amy w

Zasłynęła przebojem „Rehab”, co po polsku oznacza „odwyk”. Piosenkarka, która nie poradziła sobie ze swoimi uzależnieniami stała się inspiracją dla wielu artystów, nie tylko z branży muzycznej, ale również z odzieżowej.

 

Najlepszym przykładem jest projektant Fred Perry, który zawiązał z artystką współpracę, która jednak nie została dokończona z powodu śmierci Winehouse w lipcu 2011 roku. Kolekcja została stworzona częściowo, a w jej skład weszły sukienki z mocno wyciętymi dekoltami, szare spódniczki z podwyższonym stanem, bluzki zapinane na guziczki oraz swetry w kratę.

Na szczęście, można ubrać się jak Amy nawet nie sięgając po ubrania z tej kolekcji. Nie poleca się kopiowania stylu w całości, ale pewne jego elementy można zaadaptować i wkomponować w swoją stylizację. Amy Winehouse czerpała inspirację z mody lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W jej stylizacja wyraźnie widać zafascynowanie stylem pin up girl oraz rackabilly. Dziewczyny pin up musiały być słodkie i kuszące, dlatego nosiły sukienki i spódniczki w cukierkowych kolorach, malowały usta na czerwono i nosiły eleganckie pantofelki. Z kolei styl rockabilly to początkowy etap rozwoju rock and rolla. Dziewczyny rockendrolowców były bardziej drapieżne, nosiły ubrania „w panterkę”, skórzane kurtki, paliły papierosy.

amy w

Styl Amy niektórzy krytykują, zarzucając mu kiczowatość. Piosenkarka lubiła kolorowe i dziewczęce sukienki odsłaniające biust i nogi. Preferowała również ubrania w biało-czarną kratkę oraz pepitkę. Nie stroniła od motywów zwierzęcych. Dodatkowo podkreślała talię paskami. Jej ulubionymi butami były czółenka na obcasie z wyciętymi noskami i baleriny. Oprócz sukienek, czasami wybierała przetarte jeansy i tanktopy, czyli bawełniane koszulki bez rękawów. Dzięki nim mogła eksponować liczne tatuaże na ramionach i dekolcie.

Nie tylko ubiór musiał być wyjątkowy. Fryzura i makijaż nosiła dość misternie dopracowany. Z późniejszych etapach kariery zaczęła upinać włosy w wysoki kok, częściowo wypuszczając pasma na plecy. Czarne, mocne kreski na oczach stały się jej znakiem rozpoznawczym – to wyraźna inspiracja stylem pin up girl.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *