Być jak George Sand

george sand

Życie tej francuskiej pisarki było bardzo barwne i ciekawe. Urodzona na początku XIX wieku kobieta, które próbowała się wyemancypować wzbudzała ciekawość, podejrzenia a nawet skandale. Była znana nie tylko ze swojej twórczości. Zasłynęła także z powodu romansu z Fryderykiem Chopinem oraz ekscentrycznym ubiorem.

 

Jej prawdziwe, rodowe nazwisko to Amantine Aurore Lucile Dupin. Miała bardzo intrygujące pochodzenie. Była córką napoleońskiego oficera, prawnuczką Maurycego Saskiego, który był nieślubnym synem króla Polski Augusta II Mocnego. Już w wieku osiemnastu lat wyszła za mąż za barona Casimira Dudevanta. Małżeństwo przetrwało 8 lat. Pisarka miała dwoje dzieci. Po rozstaniu z mężem przeprowadziła się do Paryża, gdzie rozpoczęła swoją karierę. Pierwsze kroki stawiała z pisarzem o nazwisku Jules Sandeau, stąd wzięła swój męski pseudonim artystyczny.

Paryż stanowił wtedy światową stolicę artystyczną. Sand bardzo lubiła obracać się w takim środowisku i uczęszczać na towarzyskie spotkania. Romansowała z poetą Alfredem de Mussetem, z którym wielokrotnie rozstawała się i do niego wracała. Obiektem jej uczuć był także pisarz i dramaturg Prosper Merimee. Jednak najgłośniejszy romans Sand to ten z polskim kompozytorem Fryderykiem Chopinem, który wyemigrował do Francji z przyczyn politycznych. Poznali się w 1838 roku na jednym z przyjęć organizowanym przez ich wspólnego przyjaciela – węgierskiego kompozytora i pianistę Franciszka Lisztę. Nie od razu Sand spodobała się Chopinowi. Konserwatywnemu Polakowi nie przypadł do gustu bardzo ekscentryczny, jak na owe czasy, stój Sand. Miała na sobie szerokie spodnie i chustę na głowie, co czyniło ją podobną do Turczynki.

g sand

George Sand lubiła prowokować nie tylko ubiorem, na który składały się męskie części garderoby – szerokie spodnie, obuwie męskie, frak, cylinder, męska koszula – ale także zachowaniem – paliła cygara i fajkę, przeklinała. Męski strój był dla niej wygodny, pojawiała się w nim nawet na uroczyste przyjęcia. Po raz pierwszy pokazała się w nim na premierze sztuki Aleksandra Dumasa. To jednak nie sprawiało, że całkowicie zrezygnowała z kobiecych strojów. Była zdolna ubrać piękną kobiecą suknię w biało-czerwonych kolorach tylko po to, aby uwieść stęsknionego za Polską Chopina, który początkowo nie był nią zainteresowany.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *