Sony Xperia Sola – czy warto?

Niedawno w moje ręce wpadł telefon Sony Xperia Sola. Nigdy wcześniej nie miałam styku z telefonami tego typu – nie w przypadku smartfonów xperia. Czym mnie zachwycił, czym zadzwił?

Pierwsze wrażenie telefonu było dla mnie bardzo pozytywne. Telefon lekki (waga 107 gramów), zgrabny i do tego w kolorze białym – dla kobiety idealny. Wyświetlacz ekranu 3,7 cali doskonale odzwierciedla kolory i działanie różnych aplikacje. Dalej było jeszcze lepiej.

No właśnie, wnętrze telefonu można wypełnić różnymi aplikacjami. Telefon działa pod Androidem 2,3 Gingerbread, który można zaktualizować. Wbudowana pamięć wynosi 8GB – w porównaniu do mojego poprzedniego telefonu – HTC Wildfire S to ogromna różnica. W jego przypadku, pamięci było jedynie 150 MB, co nie pozwalało mi na instalację większości aplikacji. Oczywiście miałam kartę zewnętrzną, ale nie wszystkie aplikacje można było przenosić, co zdecydowanie mogło denerwować użytkownika (chociażby w ciągłych powiadomieniach o małej ilości miejsca w telefonie). W każdym razie pamięć telefonu SOLA to zdecydowany plus.

W przypadku pisania smsów bardzo pomocną funkcją jest pisanie przeciągnięciem – wystarczy przeciągnąć palcem po kolejnych literach by napisać dane słowo. Szybko i co ważne – taki słownik robi mało błędów.

Nie bez znaczenia jest także inna funkcja telefonu – NFC. Za jej sprawą można łączyć się bezprzewodowo z innymi urządzeniami – coś jak Bluetooth. Przykładowo, można połączyć się  z telewizorem Sony i przesłać na niego obraz z wyświetlacza.

Kolejnym wyróżnikiem są smarttagi. Za sprawą jednego z kilku dostępnych można całkowicie zmienić ustawienia telefonu. Przykładowo, jeden tag może być odpowiedzialny za ściszenie telefonu. Wystarczy wtedy przyłożyć tag (w  formie płaskiego koła) do tyłu telefonu i opcje zmienią się automatycznie. Dwa dołączone oryginalnie tagi może spersonalizować do 10 różnych poleceń.

Smartfon wyposażony jest także w funkcję floating. Jest to opcja pozwalająca na buszowanie po internecie bez przyciskania ekranu – wystarczy przesunąć palcem tuż nad ekranem. Jak dla mnie bardzo fajny bajer.

Na koniec warto wspomnieć o dobrym aparacie – 5Mpix i w miarę dobrej baterii. Przy średnim użytkowaniu – pisaniu kilkunastu/kilkudziesięciu smsów, jednej rozmowie dziennie i spędzeniu trochę czasu na internecie, telefon trzyma do nawet 4 dni.

Polecam Sony Xperie Sola. Jeśli zależy Ci na funkcjonalności, wysokiej jakości i estetyce to z pewnością dobry wybór.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *