Przywracamy blask białym ubraniom

Każdy z nas ma w swojej szafie co najmniej kilka białych ubrań. Nie wszyscy czują się dobrze w jasnych kolorach, jednak w niektórych sytuacjach są niezastąpione. Z biegiem czasu może się okazać, iż nasze ubrania straciły swój pierwotny kolor i zdecydowanie bliżej im już do odcieni szarego. Są jednak sprawdzone sposoby, które pozwolą przywrócić białym ubraniom ich blask.

Śnieżnobiałe ubrania
Białe ubrania mają swój urok – koszula w takim kolorze jest nie tylko synonimem elegancji, ale także efektowną częścią naszego stroju. Po jasną garderobę chętnie sięgamy w czasie upałów, bowiem nie przyciągają one promieni słonecznych i nie nagrzewają się tak szybko jak ich ciemniejsze odpowiedniki. Większość z nas ma jednak problem z utrzymaniem białych ubrań w czystości. I nawet nie chodzi o to, że na takich tkaninach widać nawet najmniejsze zabrudzenie. Częste pranie powoduje znikanie koloru, a często zdarza się, że nasza biała koszulka po jednym użyciu powinna trafić już do pralki. Dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację takich ubrań – dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się śnieżnobiałymi ubraniami. Nawet jeżeli mamy w szafie kilka zżółkniętych lub zszarzałych koszulek, to jest jeszcze szansa na przywrócenie ich do właściwego stanu.

Pranie i wybielanie
Do prania białych ubrań powinniśmy używać przeznaczonych do tego proszków i płynów. Jeżeli nasze ubrania są mocno zabrudzone (lub po poprzednich praniach stały się już lekko szare), to warto zostawić je na kilka godzin w misce z wodą. Istnieje kilka możliwości, co możemy do tej wody dodać. Namaczać możemy w samym proszku, lub z dodatkiem wody utlenionej (4 uncje na miskę wody). Wykorzystać można także zsiadłe mleko. Namoczone w taki sposób rzeczy pierzemy w pralce, w programie przeznaczonym do prania takich właśnie tkanin. Do pralki możemy dodać także sodę oczyszczoną, która ochronie rzeczy przed szarzeniem – wystarczą 2-3 łyżki. Naturalnym wybielaczem są także sok z cytryny oraz ocet winny (do prania dodajemy 1 szklankę).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *