Prawidłowa postawa ciała

Utrzymanie prawidłowej postawy ciała to nawyk, który z łatwością powinien wejść do życia codziennego człowieka. Jest to szczególnie ważne w pierwszych latach naszego życia, kiedy jesteśmy w stanie rozciągnąć wszystkie mięśnie do niesamowitych granic.

Zacznijmy od podstaw. Czym jest postawa ciała? Otóż jest ona indywidualnym ukształtowaniem ciała, które charakteryzuje się określonym położeniem danych odcinków tułowia oraz nóg w pozycji stojącej. Postawa ciała jest wyznacznikiem naszego prawidłowego rozwoju oraz sprawności.

Jak dbać o prawidłową postawę ciała?
Nasza postawa może być kształtowana przez całe życie. Najlepiej jednak wbić nawyk prostych pleców do 20 roku życia. Do tego czasu mają na nią wpływ przyzwyczajenia z dzieciństwa, niesprzyjający charakter pracy zawodowej oraz tryb życia. Co więcej, istotny jest także skok wagi ciała oraz skok wzrostu.

W kwestii prawidłowego zadbania o postawę ciała powinniśmy przede wszystkim ćwiczyć. Jest to szczególnie ważne, gdy prowadzimy siedzący tryb ciała. Większość z nas tak właśnie spędza cały dzień – 8 godzin na siedząco w pracy/szkole, a kolejne godziny przed komputerem lub telewizorem. W takiej sytuacji warto jest wstać od komputera przynajmniej na 5 minut (co każde 60 minut). W tym czasie należy pochodzić i jeśli mamy możliwość to zrobić kilka głębokich skłonów. Jak należy siedzieć przy biurku? Prawidłowa postawa to tułów wyprostowany i oddalony o około 5 cm od stołu. Nasze stopy powinny leżeć swobodnie oparte na podłodze. Ważne jest, by nie nakładać nogi na nogę, co jest częstą przyczyną wadliwej postawy ciała.
W związku z nabraniem nawyku prawidłowej postawy ciała powinniśmy ćwiczyć poza pracą/szkołą. W tym celu warto wzmocnić grzbiet oraz brzuch, który odciąża kręgosłup o nawet 20%. Najlepiej będzie robić serię ćwiczeń przynajmniej 3 razy w tygodniu.
Dodatkowo, ważną kwestią jest także równomierne rozłożenie zakupów w drodze do domu.
Nie jest polecane także noszenie wysokich szpilek przez kobiety.

Do jakiej postawy ciała powinniśmy dążyć?
Nasze ciało powinno być wyprostowane, głowa powinna być w niewielkim stopniu wysunięta do przodu, brzuch lekko cofnięty, a kręgosłup wygięty w kształcie litery S.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *