Moda z czerwonego dywanu

Nie od dzisiaj wiadomo, że modę kreują wielcy projektanci. Giorgio Armani, Versace, Channel, Ralph Lauren, Ives Saint Laurent. Stworzone przez nich marki są znane wszystkim. To oni właśnie nadają ton modzie. Modę też kształtuje Pantone – korporacja amerykańska, która ustala kolory modne danego sezonu z półrocznym wyprzedzeniem.

Kolory modne wiosną 2013 można więc było poznać już jesienią 2012 roku. Tak np. według Pantone oraz innych znawców mody, kolorem tego roku będzie szmaragd. I już można zauważyć, że ten odcień zieleni pojawia się w kreacjach największych projektantów oraz na ich wybiegach. Myli się jednak ten, kto sądzi, że to właśnie moda z wybiegów kształtuje modę całych społeczeństw.

Owszem, wielcy projektanci kształtują modę, ale tak naprawdę rzadko który przeciętny człowiek ogląda transmisje z wielkich pokazów mody i rzadko kto też ma na tyle pieniędzy by zakupić najnowszą kreację np. Armaniego. Z pewnością odpowiedni zasób finansowy mają jednak celebryci. To właśnie oni zakupują, albo nawet zamawiają u projektantów kreacje, na które większości ludzi po prostu nie stać. Właśnie za pomocą celebrytów wielcy kreatorzy mody podbijają tłumy. Nie za pomocą wybiegów a czerwonych dywanów. Bo o ile relację z pokazu mody obejrzą głównie miłośnicy mody, tak np. rozdanie Oscarów czy też muzycznych nagród Grammy, przyciągnie z pewnością prawdziwe rzesze przed telewizor.

moda z czerwonego dywanu

Co za tym idzie, gwiazdy ubrane w konkretne kreacje będą promować konkretny styl czy też danego projektanta. Nie bez powodu, po tego typu imprezach w mediach aż roi się od fotogalerii i reportaży na temat strojów poszczególnych celebrytów.  W Internecie aż huczy od komentarzy na temat ubioru poszczególnych osób, zaraz też pojawiają się porady w stylu: gdzie można kupić, albo jak zrobić sukienkę taką jak miała Nicole Kidman na rozdaniu Oscarów.  Mniej znani producenci zaczynają produkcję najbardziej docenionych wzorów sukni czy garsonek i takim właśnie sposobem machina mody napędza się, zataczając coraz szersze kręgi.

źródło zdjęć: Photo credit: Shachenta / Foter.com / CC BY-NC; Pulicciano / Foter.com / CC BY;

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *