Moda kreowana przez celebrytów

Kiedyś modę wprowadzali najbogatsi – królowie, dwór królewski, arystokracja. Mniej bogate mieszczanki szyły swoje ubrania na wzór, tych, które mogły obserwować u szlachty. Dzisiaj funkcję królów i dworu królewskiego pełnią celebryci. Aktorzy, piosenkarze, prezenterki, modelki, gwiazdy jakichś programów telewizyjnych, czy po prostu partnerki lub dzieci znanych osób. To właśnie oni są wzorem dla milionów osób. 

Uznaje się za modne to, w czym pokazują się celebryci. Tak np. za modne uznaje się legginsy, a w mediach można znaleźć całe fotogalerie gwiazd w tego typu getrach. Gwiazdy promują też modę ekologiczną – np.  sprzeciw wobec ubierania naturalnych futer.  Chcąc tego czy nie nie, gwiazdy są autorytetem w sprawach mody, szczególnie dla ludzi młodych, np., nastolatek, które jeszcze nie wypracowały sobie swojego stylu. W gazetach czy Internecie pojawia się mnóstwo porad w rodzaju: wyglądaj jak np. Lana del Rey – nazwisko można wpisać dowolne. Niektórzy celebryci nie przywiązują do przypisywanej im funkcji ikon mody większej uwagi, inni jednak postanowili to wykorzystać, a na dodatek zarobić na tym spore pieniądze.

lana del ray

W jaki sposób gwiazdy wykorzystują modę? To oczywiste. Tworzą własne kolekcje mody. Choć chyba trafniejsze byłoby stwierdzenie, że udzielają im swojego nazwiska. Często bowiem taka gwiazda nie ma najmniejszego pojęcia o projektowaniu ubrań czy dodatków, ale użycza nazwiska linii stworzonej przez kogoś mało znanego. Nikt nie mówi o tym głośno jest, ale oczywistym jest, że nie każdy ma przecież umiejętności projektanckie czy nawet krawieckie, a linii ubrań znanych osób  jest ostatnio mnóstwo. Tak np. swoją linię ubrań wyprodukowała m.in. Paris Hilton. Dużą jej część zajmuje bielizna. Czy znana dziedziczka fortuny hotelarskiej jest autorką projektów można się zastanawiać. Jedno jest jednak pewne, linia ta z pewnością przynosi jej dochody, podobnie jak asygnowane nazwiskiem perfumy. Wielu celebrytów po prostu dostrzegło w swojej popularności szansę na zarobienie. Na szczęście są też tacy, którzy w żaden sposób nie chcą zarabiać na swoich fanach oraz swoim modnym wizerunku.

źródło zdjęć: blur95 / Foter.com / CC BY ; friskytuna / Foter.com / CC BY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *