Jak zmieniała się piłka nożna?

Nie bez przyczyny to o lekkoatletyce mówi się ‘królowa sportów’, niemniej prawdziwą maszyną do zarabiania pieniędzy bez wątpienia jest w dzisiejszym świecie piłka nożna. Jak do tego doszło?

Futbol rozpoczął się w Anglii. Każdy, kto próbuje się doszukiwać początków futbolu w rycinach przedstawiających starożytnych Rzymian kopiących jakiś szmaciany przedmiot będzie miał tyle racji, co przy próbie udowodnienia, że żarty prowadzącego Familiadę są zabawne. To w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy skodyfikowano zasady rządzące meczem piłkarskim, stąd też wywodzi się regularne poczucie skrzywdzenia Anglików na wszystkich wielkich turniejach, na które jeżdżą z przekonaniem, że zwycięstwo im się należy.

Piłka nożna ma jednak niewiele wspólnego z futbolem sprzed wieku. Dacie na przykład wiarę, że u zarania dziejów zabronione było zmienianie barw przez piłkarzy? By zagrać w okolicznym klubie należało być mieszkańcem regionu od dłuższego czasu, zespoły były natomiast karane za płacenie swoim zawodnikom. Piłka nożna wywodzi się od rywalizacji czysto sportowej – pierwsze uprawiające futbol zespoły brzydziły się grą ‘o wynik’, turniejami, pozostawiając je barbarzyńcom, samemu zaś skupiając się jedynie na grach towarzyskich.

Z tych ideałów zostało jednak dzisiaj niewiele. Wizerunek światowego futbolu jest – co tu dużo mówić – kiepski, w przeciwieństwie do kondycji finansowej wszystkich wokół piłki nożnej skupionych. Powszechnie mówi się o korupcji i kupowaniu meczów, a szczególnie wiele wiedzą na ten temat kibice wywodzący się z Polski. Nie zmienia to jednak faktu, że meczami interesują się całe masy ludzi. Nic w tym dziwnego, bowiem futbol jest jednym z najprostszych, a jednocześnie najbardziej jednoczących sportów. Grać w piłkę można niemal wszędzie, gdzie jest kawałek równego terenu. Nie potrzeba specjalistycznego, drogiego sprzętu. W tym tkwi siła futbolu, jego uniwersalność popularność oraz powszechność. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *