Jak się zmotywować do biegania?

Motywacja do najczęściej 99,9% sukcesu. Zaczyna się z górnego pułapu, z olbrzymią energią i zapałem, prawdziwych mistrzów poznaje się jednak dopiero wtedy, gdy narzucone sobie tempo wytrzymują. Jak sprawić, by motywacja nie była kwestią chwili?

Doskonałym sposobem na zachowanie regularności jest planowanie naszych działań. Kiedy przed sobą ujrzymy cały rozpisany trening łatwiej będzie przyjąć do wiadomości fakt, że nie powinniśmy wszystkich naszych sił rzucać już na start. W sposób naturalny oswoimy się ze świadomością, że poprawa sylwetki do proces długofalowy, a brak widocznych efektów w pierwszych dniach treningów nie sprawi, że zaczniemy panikować.

Przed wyjściem na trening warto również zaplanować sobie całą trasę. W tej sytuacji pójście na żywioł jest jedną z najgorszych rzeczy, do jakich możemy dopuścić – mając przed sobą jasno określony cel naturalnie rozłożymy siły aż nie dobiegniemy do mety. W przeciwnym przypadku wpadniemy w pułapkę, jaką zastawiamy na samych siebie – przebiegnę, ile dam radę. W ten sposób formy nie wypracujemy nigdy, bowiem przy pierwszych oznakach zmęczenia będziemy myśleć tylko o tym, by skończyć bieg. Przygotowanie psychiczne do jasno określonej trasy to rzecz kluczowa.

W osiągnięciu celu pomóc może nam również technologia. Szereg aplikacji dla biegaczy co prawda nie pokona kilometrów za nas, niemniej pozwoli zdecydowanie podnieść poziom motywacji. Dla wielu wystarczającą będzie możliwość zaobserwowania przebiegniętej trasy. Dla bardziej dociekliwych programy oferują dostęp do szczegółowych statystyk, poziomu tętna oraz wydolności na konkretnym odcinku trasy. Jeśli to wciąż mało, swoje wyniki możemy porównać z innymi użytkownikami – w tym z naszymi znajomymi, którzy również korzystają z podobnych aplikacji. Dzięki temu w łatwy sposób będziemy mogli nie tylko sprawdzić, na jakim etapie przygotowań jesteśmy, ale również umówić się z innymi biegaczami na wspólny trening.

O jednym trzeba pamiętać – najważniejsza jest nasza silna wola.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *