Degustacja win na najwyższym poziomie!

Przez wiele osób degustacja win jest uważana za sztukę najwyższego szczebla. Trzeba bowiem nie lada wiedzy, by móc swobodnie poruszać się po świecie win i sztuce ich spożywania.

Kłopotów może nam dostarczyć nie tylko jego podanie, ale także rozróżnienie poszczególnych smaków, których zresztą jest dosyć szeroka gama.

Wino to napój Bogów, tak przynajmniej uważają specjaliści, którzy zajmują się jego wytwarzaniem. Jego charakterystyczny smak trafia w gusta ogromnej grupy osób. Spośród nich możemy wyróżnić maniaków wina słodkiego, wytrawnego i półwytrawnego.

Dlaczego wino, jest jednym z ulubionych napojów alkoholowych?

Przede wszystkim potrafi ono działać na nasze zmysły. Podczas degustacji ważny jest nie tylko smak trunku, ale również zapach oraz wygląd. Wino jest zresztą bardzo delikatne. Ze względu na to często staje się alternatywą dla ostrej w smaku wódki, czy ciężkiego piwa.

Węch, smak, a może wzrok?

Każdy z tych zmysłów daje nam inna informację o winie. Należy przy tym zauważyć, że na podstawie tych trzech zmysłów pracują właśnie światowej klasy degustatorzy.

Skąd wiadomo, że wino jest dobre?

Sprawdzanie jakości wina należy rozpocząć od jego wyglądu. Po nalaniu niewielkiej jego ilości do kieliszka (najlepiej tak, by nie było go w nim więcej niż 1/3 całej objętości) sprawdzamy, czy powierzchnia wina jest lśniąca. Jeśli nie to oznacza to tyle, że podczas jego produkcji najprawdopodobniej nastąpiły pewne nieprawidłowości.

Zwracając uwagę na nasz wino spójrzmy ponadto, czy nie pojawiły się w nim żadne drobinki od korka. Podanie takiego wina swoim gościom jest bowiem czymś bardzo nie na miejscu.

Dlaczego wielu degustatorów wina delikatnie zakręca kieliszkiem, w którym znajduje się wino?

Jeśli bowiem na ściankach kieliszka pojawią się smugi, oznacza to, że wino ma w sobie spora ilość alkoholu oraz cukru.

Czy kolor ma znaczenie?

Jasne, jeśli nasze wino ma wyraźnie brązowy kolor, może się okazać, że jest zepsute. Inne kolory od jasnożółtego po ciemny czerwień są dopuszczalne i wskazują na rodzaj składników z jakich zostały wyprodukowane.

Znaczenie ma także zapach wina. Niestety dla zwykłych laików sztuka jego wychwycenia może być dosyć trudna.

Degustacja, najprzyjemniejsza czynność!

Uwaga, jeśli wino jest naprawdę dobrej jakości, jego smak powinien pozostać w naszych ustach na długi czas.

Jaki kieliszek do wina?

Sprawa nie jest tak trudna, jak mogłoby się to wydawać.

Do wina białego wybieramy kielichy wąskie (takie jak np. tutaj), na długiej nóżce. Do wina czerwonego wręcz przeciwnie, dobrze sprawdzą się kieliszki pękate.

Samo szkło powinno być także przeźroczyste, cienkie (tak by ciepłe dłonie mogły podnieść nieco temperaturę wina).

Jak podawać wino?

Niezbędne jest jego delikatne schłodzenie. W rezultacie bowiem i tak podczas spożywania jego temperatura powinna nieco wzrosnąć, pod wpływem ciepła naszych dłoni.

Wino, oczywiście im starsze tym lepsze. Nie bójmy się zatem przechowywać danej butelki przez ładne kilka lat. Wystarczy, że zapewnimy jej odpowiednie warunki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *