Jak dbać o zamsz i nubuk?

zamsz

Zamsz i nubuk to bardzo delikatne i chłonne rodzaje skór. Rzeczy z nich wykonane niejednokrotnie potrafią nas zadziwiać. Niestety często z nich rezygnujemy, myśląc, że szybko się zabrudzą i nie dojdziemy z nimi do ładu.

Nie warto rezygnować z zamszowych ubrań, torebek czy butów. Na wszystko są jakieś sposoby. Wystarczy zapoznać się z radami dotyczącymi czyszczenia zamszu i nubuku. Warto też dowiedzieć się jak należy konserwować takie rzeczy, by móc cieszyć się nimi dłużej.

Zawsze sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli chodzi o zamszowe czy nubukowe ubranie, lepiej chronić, niż czyścić. Jeśli mamy zamszowe lub nubukowe kurtki lub płaszcze, zakładajmy do nich apaszki lub szaliki. Róbmy to po to, by uchronić wrażliwą skórę przed zabrudzeniem naszym podkładem, różem bądź potem. Zamsz i nubuk trzeba również chronić przed długą ekspozycją na słońce, która może doprowadzić do wyblaknięcia koloru. Natomiast zbyt duża ekspozycja na wilgoć może doprowadzić do rozwinięcia się pleśni. Trzeba zwrócić uwagę na miejsce przechowywania zamszowych i nubukowych rzeczy. Nie może w nim panować wilgoć oraz musi być zapewniona cyrkulacja powietrza. Zamsz i nubuk muszą oddychać.

buty

Trzeba pamiętać, że wrogiem zamszu i nubuku jest woda. Warto zakonserwować te materiały wodoodpornymi impregnatami przeznaczonymi specjalnie dla nich. Może czasem lepiej zostawić zamszowe buty w domu, gdy za oknem oberwanie chmury? Jeśli zdarzy się, że przemokną nam zamszowe buty, ale cały nubukowy płaszcz będzie mokry, to trzeba owinąć je ręcznikiem, by wchłonął jak najwięcej wilgoci. Następnie należy pozostawić takie rzeczy do wyschnięcia. Jednak najlepiej zrobić to z dala od kaloryferów i grzejników. To przy nich jesienią i zimą często suszymy pranie. Kusi nasz szybkość. Ale nie warto tego robić w przypadku zamszu, bo może się odkształcić. Do mokrych zamszowych butów najlepiej wstawić prawidła. Jeśli ich nie posiadamy, trzeba wypełnić obuwie zmiętymi gazetami.

Jeśli zamszowe buty zabrudzą się błotem, nie czyścimy ich od razu. Pozostawiamy je do wyschnięcia z dala od kaloryferów i dopiero potem czyścimy. Warto zapamiętać, że zamsz i nubuk zawsze czyści się na sucho. Do czyszczenia trzeba używać preparatów przeznaczonych wyłącznie do czyszczenia takich powierzchni jak zamsz i nubuk, które oferuje każdy dobry sklep z obuwiem. Przyda się również specjalna miękka szczoteczka do zamszu. Jeśli jej nie posiadamy możemy użyć pilnika do paznokci. Można też użyć specjalnej gumy, która przypomina gumkę do mazania i delikatnie pocierać nią zabrudzenia. A jeśli nie mamy takiej gumy, sięgnijmy po piętkę suchego chleba, która zadziała podobnie.

Wszelkie tłuste plamy na zamszu czy nubuku posypujemy mąką ziemniaczaną lub talkiem i zostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie szczotkujemy posypane miejsca specjalną szczoteczką do zamszu.

Przed użyciem specjalistycznych środków warto je wypróbować na małej powierzchni buta czy ubrania. Przed praniem zamszowych kurtek i koszul warto przeczytać zalecenia producenta odnośnie takiego sposobu prania, czy jest ono wskazane, czy lepiej zrobić to ręcznie.

Jeśli chodzi o zamszowe torebki, które są bardziej delikatne niż zamszowe buty, czyścimy je flanelową szmatką zwilżoną wodą. Szmatka musi być tylko wilgotna, nie może ociekać wodą. Możemy też wyczyścić zamszową torbę miękką szmatką zamoczoną w ciepłym mleku, następnie przecieramy suchą szmatką. Z mocnymi zabrudzeniami postępujemy tak samo jak w przypadku ubrań, posypujemy je talkiem i delikatnie szczotkujemy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *