Historia jeansu

Jeansy to spodnie z duszą oraz historią dodatkowo mogą je nosić i kobiety i mężczyźni. Skojarzenia z tym rodzajem spodni są uniwersalne – oznaczają one naszą wolność i indywidualizm ale jednocześnie nie skazują na wykluczenie z grupy w której żyjemy. Jeansy są więc niezastąpione, trwałe i modne.

Ciekawa jest historia samego słowa „jeans” – pochodzi z francuskiegoBlue de Gênes, co oznaczało „błękit genewski”. „Denim” z kolei wiąże się z nazwą miasta we Francji Nîmes, gdzie zlokalizowana była fabryka tego materiału. Spodnie z niego zrobione noszono już w renesansie jednak dopiero XIX wiek i uruchomienie przez Levi Straussa hurtowni jeansów uczynił je sławnymi. Idealnie wpasowały się one w ówczesne zapotrzebowanie – osadnicy trawieni „gorączką złota” szukali odzienia trwałego i odpornego na wszelkie warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne.

XX wiek to właściwie tryumfalny pochód jeansu i denimu. Przyczyniły się do tego lata trzydzieste i czterdzieste kiedy to zapanowała moda na westerny. Lata pięćdziesiąte to ekspansja jeansów dzięki amerykańskim żołnierzom stacjonującym w rożnych częściach świata, a James Dean ugruntował w latach sześćdziesiątych ich pozycje ostatecznie.

Ciekawostką jest fakt, iż w takiej np. Anglii spodnie te kojarzyły się długo z klasą robotnicza oraz środowiskiem przestępczym. W wyniku tego uczniowie byli wyrzucani ze szkół za noszenie tego typu odzieży.

Jeans i jego historia to fascynująca opowieść jak przedmiot stricte użytkowy stał się obiektem niemal kultowym, noszonym przez kobiety i mężczyzn.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *