Galanteria skórzana – zawsze modna

Skóra jako materiał tekstylny ma bardzo długą tradycję. Już wieki temu nasi przodkowie zdzierali skórę ze zwierząt, które posiadały gęste, puszyste futro a następnie się nimi okrywali. Miały one świetne właściwości grzewcze. Nie bez powodu skóry i futra były uważane za cenne podarunki. Dzisiaj skóra pełni swoje pierwotne funkcje tylko w pewnej mierze. Owszem, wciąż wykonuje się np. płaszcze ze skóry,  jednak bardzo to czy taki płaszcz jest ciepły zostaje zepchnięte na dalszy plan. Istotne jest to, że ubrania i i dodatki ze skóry są prawdziwą klasyką.    

Skóra jako materiał na spodnie czy bluzki jest raczej rzadko wykorzystywana. Niechęć do ubrań tego typu ze skóry wiąże się m.in. z wizerunkiem z lat 80 i 90, zatem mocno przestarzałym, a także obrazami rockmanów lub harleyowców, którzy wciąż ubierają się w tego typu ubrania.  Jednak już np. płaszcza czy kurtki ze skóry są kupowane chętnie. Śmiało można by powiedzieć, że materiał ten przeżywa ostatnio prawdziwy renesans. Bardzo popularna jest także galanteria ze skóry.    

Różnego rodzaju paski, torebki, portfele, paski, saszetki, aktówki, torebki, rękawiczki. Takie wykonane ze skóry uznaje się za oznakę dobrego smaku. Są one nawet bardzo chętnie darowane jako prezenty. Jest to tym bardziej zrozumiałe, że rzeczywiście galanteria ze skóry jest wiecznie modna, a przede wszystkim wytrzymała i hipoalergiczna. W przeciwieństwo do skóry sztucznej nie zawiera bowiem np. klejów. Nawet w okresie odwrotu od ubrań ze skóry galanteria wykonana z tego materiału miała wielu zwolenników.

 
Z  drugiej strony skóry mają też wielu przeciwników. Szczególnie ekologów. Podobnie jak  futra są uważane za produkty nieekologiczne. Jasne jest bowiem, że tego typu skór nie wytarza się sztucznie, skóra z której wykonuje się np. torebkę jest wygarbowaną skórą zwierzęcą. Często też niestety dochodzi do nadużyć na tym tle, np. wykonuje się torebki ze skórki krokodyla co jest stanowczo zakazane m.in. przez zapisy o ochronie gatunkowej, którą objęte jest wiele grup zwierząt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *