Food design, czyli jak ładnie sfotografować jedzenie

Każdy początkujący fotograf może wykonać ciekawe zdjęcie jedzenia nie mając profesjonalnego studia i tysiąca lamp. Wielu fotografów stosuje tricki, aby uwydatnić wygląd jedzenia za pomocą dodatku utartych ziemniaków w lodach czy musach oraz odrobiny oleju silnikowego na naleśnikach. W tym tekście przedstawię kilka pomysłów jak zacząć fotografować jedzenie, które potem można wykorzystać na blogu, Istagramie albo domowej książce z przepisami.

Światło

To najważniejszy punkt, od którego trzeba zacząć prace nad zdjęciami. Żywność powinna być wyjątkowo dobrze naświetlana, aby sprawić wrażenie apetyczności. Światło dzienne pozwala zachować naturalny wygląd jedzenia. Zwłaszcza światło zachmurzonego nieba jest korzystne, ponieważ działa jak naturalny softbox dodając światłu mleczno-białej barwy. Dobrą praktyką jest nauka panowania nad światłem. W tym celu przydadzą się akcesoria fotograficzne (zobacz więcej) takie jak blendy, które pomogą w tej sztuce. Dzięki operowaniu światłem i cieniem możemy uzyskać ciekawe efekty doświetlając fragmenty zdjęcia lub uwydatniając kolorystykę i fakturę dania.

Szybkość

Nie powinniśmy przeznaczać zbyt dużej ilości czasu na zdjęcia jedzenia. Im dłużej leży ono na talerzu, tym bardziej traci walory wizualne. Sałatka skropiona sosem po kilkunastu minutach nacieka wodą a mięsa i ziemniaki wysuszają się, więc warto pomyśleć nad zaplanowaniem sesji w czasie. Najpierw przygotowujemy aranżacje przestrzeni a dopiero później zajmujemy się jedzeniem. Czasami na zrobienie najbardziej optymalnego zdjęcia mamy mniej niż 20 sekund. Średni czas tego rodzaju sesji powinien trwać maksymalnie dwadzieścia minut po to, aby w pełni oddać wygląd potraw. Aby upewnić się, co do światła można ustawić przedmiot przypominający fotografowaną potrawę i przećwiczyć różne kadry.

Kompozycja

Przemyślana i dopracowana aranżacja oprawy zdjęcia to sztuka. Bardzo ważne jest dostosowanie kolorów i faktur do pokazywanego jedzenia. Warto zbierać różnego rodzaju dodatki, zastawy i kolorowe przyprawy po to by móc zbudować różnorodne tło dla sesji. Warto jest mieć w zanadrzu nasiona, pokrojone plasterki cytryny, suszone kwiaty bądź zwykłą biała skrzynkę, na której możemy stylowo zaprezentować talerz. Wystarczy zaopatrzyć się w panele podłogowe imitujące naturalne deski, aby zyskać niepowtarzalny efekt. Elegancka łyżeczka obok deseru, kawa przy ciastkach albo listki bazylii obok makaronu uatrakcyjnią odbiór zdjęcia. Pokazanie potrawy z góry czasem daje ciekawe rezultaty, jednak trzeba przećwiczyć technikę po to by efekt wyszedł zachęcająco. Należy eksperymentować z ustawieniem obiektywu i zbliżeniami, ponieważ dzięki nim można pokazać najciekawsze detale fotografowanego jedzenia.

Aby zrobić dobre zdjęcia nie trzeba sztabu ludzi i milionów lamp. Najważniejsze jest samozaparcie i nieustanne ćwiczenie. W fotografii jedzenia najlepszy jest fakt, że wszystkie obiekty mogą być potem bez konsekwencji zjedzone

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *