Czym są kosmetyki mineralne?

Czy mineralne kosmetyki są ekologiczne i naturalne? Czym różnią się od innych kosmetyków? Dość ciężko jest tak naprawdę stwierdzić z jakim rodzajem kosmetyku ma się do czynienia..

Za kosmetyki naturalne, są uważane te produkty, które w swoim składzie posiadają  minimum 95% składników pochodzenia naturalnego i minimum 50% pochodzenia organicznego. Oznacza to, że 5% całości składu stanowią substancje syntetyczne (są one głównie odpowiedzialne za trwałość produktu).

Kosmetyki organiczne natomiast mają w swoim składzie 95% składników z organicznych upraw (składniki te otrzymuje się za pomocą hydrolizy czy tłoczenia na zimno).

Kosmetyki mineralne natomiast to rodzaj produktów, które przyszły do nas z USA. Są to starannie oczyszczone i zmielone minerały z ziemi, do których dodaje się różnych pigmentów, tak by otrzymać dany kolor. Początkowo stosowano je do makijażu delikatnej i wrażliwej skóry np. po zabiegach kosmetycznych i dermatologicznych. Z biegiem czasu stawały się coraz popularniejsze.

Prawdziwe kosmetyki mineralne nie zawierają żadnych substancji konserwujących, sztucznych wypełniaczy, barwników, środków chemicznych oraz innych substancji, które mogą negatywnie wpływać na skórę. Jednak dodawane są do nich często substancje syntetyczne, które nie mają swoich odpowiedników w naturze (poprawiają właściwości aplikacyjne lub pielęgnacyjne kosmetyków) oraz substancje syntetyzowane, które są niemal identyczne z naturalnymi (są bezpieczniejsze od naturalnych, które mają zbyt wysoki poziom zanieczyszczeń, by stosować je w kosmetyce). Z kosmetyków mineralnych możemy wybierać spośród podkładów, pudrów, róży, cieni do powiek i korektorów. Makijażu mineralnego nie czuć na skórze, daje więc niesamowicie komfortowe samopoczucie. Z pewnością nie podrażnia, nie uczula, za to chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Nie wysusza skóry, a przy tym pozostaje wodoodporny.

Czy kosmetyki mineralne należą więc do grupy kosmetyków naturalnych i tych organicznych?

 Organizacje zajmujące się certyfikacją kosmetyków naturalnych i organicznych akceptują większość syntetycznych składników pochodzenia mineralnego oraz substancje niemal naturalne, jeżeli ich funkcja nie jest możliwa do osiągnięcia za pomocą składników naturalnych. Oznacza to, że większość kosmetyków mineralnych możemy uznać za naturalne, nie są one jednak z pewnością kosmetykami organicznymi.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *