Zasady gry w kręgle

Kręgielnie w Polsce są coraz liczniej oblegane. Z wielu względów ta rozrywka nabiera coraz więcej barw, o czym możecie dowiedzieć się chociażby z tego świetnego artykułu. Udając się na kręgielnie, powinniśmy jednak znać kilka podstawowych zasad, które na niej obowiązują. A więc jakie elementy mogą okazać się w takich okolicznościach istotne?

 

Odpowiedni strój

Nie możemy powiedzieć o tym, że jest jeden standardowy strój do gry w kręgle, tak jak na przykład wszyscy piłkarze zakładają getry, czy wszyscy skoczkowie mają na sobie kombinezony. Tutaj obowiązują nieco luźniejsze zasady. Ta zdecydowanie większa dowolność nie oznacza jednak, że na kręgielnie możemy przyjść ubrani jak tylko chcemy. A może inaczej, mamy do takiego kroku pełne prawo, ale nie zapewni nam to komfortu i rozrywki wynikającej z gry w pełnym wymiarze. Ważne, aby podczas gry w kręgle czuć się swobodnie. Swobodnie na tyle, by móc wziąć mały rozbieg i popchać kulę na koniec długiego toru. Oczywiście najwygodniej byłoby nam to zrobić w dresie.

 

Odpowiedni rzut

Aby dobrze opanować zasady i dobrze się bawić, musimy dobrze opanować rzut. Co najważniejsze, ten nie jest wcale tak mocno skomplikowany. Należy jedynie podjąć kilka podstawowych kroków, które przyczynią się do zdobycia przez nas jak największej ilości punków, o których mowa będzie w kolejnym punkcie. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej kuli. Umieszczone w niej otwory muszą pasować do naszej dłoni. Nasze palce muszą się w nich przede wszystkim swobodnie poruszać. Do otworów kierujemy dwa palce środkowe oraz kciuk. Przed oddaniem rzutu dobrze jest wykonać cztery krótkie kroki. Przy tym należy pamiętać o tym, aby nie przekroczyć linii spalonego, ponieważ wówczas za taki rzut nie zostaną nam przyznane punkty. Jeśli nie jesteśmy profesjonalistami, nie powinniśmy się decydować na rzut otwartą ręką, ponieważ to grozi nabawieniem się kontuzji.

Odpowiednia punktacja

Jeśli trafimy do nowoczesnej kręgielni punkty są w niej liczone praktycznie za nas. Musimy jednak pamiętać o zasadach, aby nie wepchać się nikomu w kolejkę ani też nie stracić jednego ze swoich rzutów. Należy pamiętać o tym, że rzucamy przez dziesięć kolejek i w każdej z nich mamy po dwie próby. Jeśli jednak uda nam się w ostatniej kolejce zbić wszystkie kręgle, możemy oddać dodatkowy, trzeci rzut, który także będzie punktowany, a co za tym idzie, będziemy w stanie zdobyć tak zwany bonus, dzięki któremu albo dogonimy naszych rywali albo też zdołamy ich skutecznie dobić.

Odpowiedni język

Na kręglach obowiązuje też kilka specjalistycznych pojęć, z którymi warto się zapoznać. Po pierwsze, warto dlatego, że jest ich niewiele i łatwo będzie nam je zapamiętać, a po drugie, dlatego, że dzięki takiej znajomości będziemy mogli zabłysnąć w naszym towarzystwie. Zdecydowanie najprzyjemniej wymawia się „strike”, co oznacza zdobycie przez nas ful opcji, czyli strącenie wszystkich dziesięciu pionków w jednym rzucie. Gdy zrobimy to w dwóch, mówimy „spare”. „Split” to zaś sytuacja, w której bardzo ciężko jest nam zbić pozostałe po pierwszym rzucie kręgle. W tym słowniku znajdują się też dwa inne, mało przyjazne słowa jak „miss” i „faul”. Pierwsze z nich oznacza, że w dwóch rzutach nie udało nam się zbić żadnego pionka, a drugie, że przekroczyliśmy linię spalonego, o czym pisaliśmy już nieco wyżej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *