Welcome to Holland!

drewniaki

W każdym sezonie jest głośno o jakiś butach. W letnich kolekcjach głośno było o drewniakach. Wśród ofert można było odnaleźć drewniaki damskie, męskie. Klasyczne białe z zabudowanym przodem, ale i nowoczesne na nieco podwyższonym spodzie z ozdobną klamrą w niekonwencjonalnych barwach. Warto zatem opisać w kilku słowach ten typ obuwia.
Sabot (drewniak) – oryginalnie obuwie stworzone wyłącznie z drewna, używane przez biednych chłopów w Holandii.
Obecnie w Holandii produkuje się około 3 milionów par sabotów rocznie. Są najsłynniejszym elementem stroju holenderskiego. Tworzone głównie z drzewa olchowego. To uniwersalne obuwie noszone było przez wszystkie klasy społeczne, nawet przez królowe. Nazwa sabota zrobiła zaskakującą karierę w innych dziedzinach życia: w wieku rewolucji przemysłowej jako nazwa dla akcji robotniczych – „sabotaży”. W 1997 roku holenderskie saboty otrzymały certyfikat Unii Europejskiej potwierdzający ich wyjątkowe zalety. Saboty wytrzymują: w temperaturze od -20 do 150 ˚C, nacisk punktowy na pięcie 400 kg i 750 kg na palcach. Co ważniejsze są nieprzemakalne.

sabot
Główną zaletą drewniaków (chodaków) jest to, że nie pocą się w nich stopy. Wpływ ma na to spodnia część obuwia wykonana z drewna. Wierzchnia część drewniaków jest wykonana z reguły ze skóry. Rodzajów skóry jest kilka w zależności od kraju pochodzenia.
Najbardziej znane na polskim rynku z drewniaków roboczych są te przeznaczone dla służby zdrowia. Od wielu lat kojarzą się z obuwiem zdrowotnym, wpływającym korzystnie na kształt stopy i postawę człowieka. Drewniaki często są stosowane do korygowania wad stóp.
Dla personelu medycznego drewniaki są bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie powodują zmęczenia nóg. Zalecane są również dla wszystkich tych którzy pracują w ruchu, głównie opierając się na pracy nóg np. kelnerek, barmanów itp.

Drewniaki nie muszą być nudne. Dzisiaj w ofercie jest ich bardzo dużo, a kobiety coraz po nie sięgają. Jak w przypadku większości obuwia, występują drewniaki damskie, męskie i dziecinne. Aby obuwie było wygodne musi być idealnie wyprofilowane i dopasowane do kształtu stopy. Oprócz standardowych drewniaków występują również drewniaki – klapki, wykonywane z bardzo lekkiego drewna i posiadają regulacją zapięcia.
Można spotkać również drewniaki ocieplane, idealne na chłodne dni do chodzenia po domu, biurze czy nawet szpitalu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *