Tynk japoński – świetny sposób na wyjątkową aranżację

Tynk japoński to dekoracyjny materiał wykończeniowy do ścian i sufitów. Tynki japońskie świetnie maskują nierówności występujące na tych powierzchniach, a ponadto gwarantują osiągnięcie ciekawego efektu aranżacyjnego, co decyduje o ich stale rosnącej popularności.

Tynki japońskie są bardzo wszechstronnie wykorzystywane. Można je stosować na wszystkich rodzajach ścian i sufitów, a także nakładać bezpośrednio na beton, istniejący tynk lub farby, ściany gipsowo-kartonowe, drewno, a nawet styropian.

Jak przygotować powierzchnię?

Przed nałożeniem tynku japońskiego należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Ściany i sufity powinny być suche i czyste, w związku z czym łuszczącą się farbę dokładnie zeskrobujemy, natomiast tapety usuwamy.

Następnym krokiem jest pokrycie podłoża specjalną bazą przeznaczoną pod tynk japoński. Baza wyrówna chłonność tynku i rozjaśni kolor ściany. Pamiętajmy, że po jej naniesieniu powierzchnia musi dobrze wyschnąć.

Kolejny etap obejmuje już przygotowanie tynku japońskiego do nałożenia. Do zawartości opakowania dolewamy wskazaną przez producenta ilość wody, mieszamy aż do uzyskania jednorodnej masy i odstawiamy na około godzinę w celu pełnego nasiąknięcia.

Jak nakładać tynk japoński?

Ogromną zaletą tynku japońskiego jest bez wątpienia fakt, że do jego nałożenia nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy nam tradycyjna paca i wałek, którymi naniesiemy masę na powierzchnię. Zwróćmy przy tym uwagę, by nakładana warstwa materiału była jak najcieńsza.

Przy pomocy wałka dociskamy tynk, a następnie wygładzamy do pacą i wyrównujemy krawędzie. Nałożony na ściany i sufity tynk schnie średnio przez 48 godzin.

Wielokrotne zastosowanie

Co warto dodać, decydując się na tynk japoński możemy kilka razy wykorzystać ten sam materiał. W tym celu należy dokładnie zwilżyć, a później zeskrobać nałożoną warstwę. Uzyskany materiał mieszamy z wodą aż do uzyskania jednorodnej masy o pożądanej konsystencji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *