Ponadczasowe koturny

koturny

Koturny to buty z przeszłością. Znane od starożytności w ostatnich latach cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – dostępne w wielu fasonach i kolorach są szalenie modne i kobiece.

 

Koturny były znane już w starożytnej Grecji. Aktorzy teatralni zakładali je by być lepiej widocznymi. Buty te znane były także w innych regionach świata – w Chinach i Japonii. W XVI wieku upowszechniły się we Włoszech, a stamtąd powędrowały do różnych krajów Europy.

Za twórcę koturnów, które znamy dziś uznaje się Salvatore Ferragamo, który jeszcze przed II wojną światową stworzył buty z wysoką korkową podeszwą. Korek był wtedy tanim i ogólnodostępnym surowcem.

Buty na koturnie zyskały na popularności w latach 70 XX wieku. Razem z platformami stały się one ulubionymi butami hippisów, którzy zakładali je do dzwonów lub krótkich sukienek. Co ciekawe buty te cieszyły się wówczas popularnością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Z czasem ich popularność zaczęła słabnąć, ale tylko po to by po kilku latach wrócić ze zdwojoną siłą.

buty na koturnie

Obecnie koturny zachwycają fasonami i kolorami. Dostępne są w wersji mniej lub bardziej eleganckiej, wyższe lub niższe, z odkrytymi lub zasłoniętymi palcami. Można również nabyć koturny trampki i buty będące połączeniem koturnów z japonkami. Kobiety kochają ten typ obuwia, bo jest ono stabilniejsze i wygodniejsze niż szpilki. Jednocześnie koturny podobnie jak wysokie obcasy wydłużają nogi i wysmuklają sylwetkę. Nic więc dziwnego, że niemal każda kobieta chce je mieć w swojej kolekcji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *