Para za parą

skerpety

Skarpety to nieodłączna część naszej garderoby, której z chęcią pozbywamy się latem, a doceniamy dopiero jesienią i zimą… Chronią nas one głównie przed zimnem, izolując stopy z zewnątrz, a odprowadzając pot na zewnątrz.

Mamy już jesień, więc na szczęście nie jesteśmy dłużej narażeni na widok skarpet w sandałach… ale do rzeczy: najczęściej skarpetki wytwarza się z bawełny, do której zwykle dodaje się nylon, poliamid, lycrę czy elastynę. Naprawdę ciepłe skarpety wykonane są z wełny (a jeśli nie przepadamy za grubymi skarpetami, to sprawmy sobie przynajmniej porządne i wytrzymałe buty).

W sklepach znajdziemy przede wszystkim skarpetki: krótkie (czyli tzw. stopki), te o standardowej długości (ok. 8 cm ponad kostkę), długie (podkolanówki) oraz bardzo długie (zakolanówki). Ale możemy też kupić skarpety sportowe (zapobiegające poceniu się stóp oraz chroniące je przed rozwojem drobnoustrojów), bardzo elastyczne skarpety zdrowotne (które wytwarza się ze 100% bawełny i które nie tamują przepływu krwi), skarpety narciarskie (przeciwdziałające urazom i otarciom podczas szusowania na stokach) czy skarpety trekkingowe (dodatkowo wzmacniające nasze palce i pięty). Niektóre skarpetki mają też właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, termiczne oraz antyzapachowe. Do niedawna hitem były także getry, noszone do szortów czy spódniczek.

skarpetki

Asortyment fasonów, wzorów i kolorów jest więc w przypadku skarpet bardzo rozległy: w paski, kratkę, jednobarwne, męskie, kobiece… Jeśli natomiast chcemy poprawić humor sobie lub dziecku, to wybierzmy zabawne skarpetki pięciopalczaste. I pomyśleć, że dawno, dawno temu noszono nudne onuce, czyli zwykłe prostokątne lub kwadratowe kawałki lnianej tkaniny, którą obwiązywano stopy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *