Niewinna jak Twiggy

twiggy

O Twiggy nigdy nie dało się przejść obojętnie. Wśród seksownych, kształtnych gwiazd, takich jak Brigitte Bardot, czy Merlin Monroe niewinna, malutka i bardzo szczupła Twiggy wyglądała jak dziecko. Jej nietypowa uroda sprawiła, że w wieku 15 lat została okrzyknięta pierwsza na świecie supermodelką. I choć jej kariera nie trwała długo, bo do 19 roku życia, to zdążyła odcisnąć widoczne piętno na modzie lat ’60 i kolejnych dekad.

Twiggy to pseudonim artystyczny brytyjskiej supermodelki Lesley Hornby i nie oznacza nic więcej, jak po prostu „Gałązkę”. Nadał go jej fryzjer Nigel Davis, fryzjer który dostrzegł potencjał w dziewczynie, zorganizował dla niej sesję zdjęciową, a następnie zadbał, by zdjęcia trafiły do redakcji londyńskich magazynów piszących o modzie.

Do sukcesu brytyjskiej modelki niewątpliwie przyczyniła się jej androgeniczna sylwetka, bowiem Twiggy przy wzroście 165cm, ważyła około 40kg. Oczywiście w związku z tym była narażona na ataki ze strony mediów, które oskarżały ją o głodzenie się i anorektyczne skłonności. Supermodelka zawsze jednak odpierała zarzuty, broniąc się naturalnymi uwarunkowaniami, czego oczywiście nie można wykluczyć. Ponadto Twiggy wyróżniała się spośród innych modelek olbrzymimi, niebieskimi oczyma, które podkreślała odpowiednim makijażem i mocno wytuszowanymi rzęsami. Także krótko ścięte włosy, gładko zaczesana, wręcz chłopięca fryzura sprawiały, że Twiggy była jedyna w swoim rodzaju.

twiggy

Ogromnym sukcesem okazał się także niepowtarzalny styl modelki, co zaowocowało założeniem przez nią marki odzieżowej – Twiggy Enterprises. Lesley Hornby nosiła, a następnie także projektowała mini sukienki w kształcie litery A, które nie miały wcięcia w talii i nie podkreślały i tak niewielkich kształtów. Do tego zakładała kryjące rajstopy i buty na płaskiej podeszwie. Uwielbiała wełniane płaszcze, równie krótkie jak spódniczki, bo sięgające najwyżej połowy uda i zapinane na duże, zdobne guziki. To także ona wypromowała kołnierzyki bebe.

To Twiggy rozpoczęła modę na anorektyczne modelki. Współcześnie za kontynuatorkę takiej postawy uznaje się Kate Moss. Twiggy szybko zakończyła karierę modelki, lecz nie działalność w ogóle. Poza sklepem sygnowanym własnym pseudonimem, nagrywała reklamy, a także w późniejszym czasie miała własny program telewizyjny. W ostatnim czasie wystąpiła jako jurorka w brytyjskiej edycji „Top Model”, a obecnie nawiązała współpracę z marką Olay i pracuje nad promocją kosmetyków niwelujących skutki starzenia się.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *