Modne i bezpieczne okulary przeciwsłoneczne

Wraz z pierwszymi promieniami na słońca na ulicach pojawiają się także stoiska z okularami przeciwsłonecznymi. Sprzedawcy kuszą nas ogromnym wyborem modeli i niskimi cenami. Pojawia się jednak pytania, czy za kilkanaście złotych jesteśmy w stanie kupić okulary, które skutecznie ochronią nas przed szkodliwymi promieniami słonecznymi?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne uwagę zwracamy przede wszystkim na ich wygląd i estetykę. Zależy nam, aby były dobrze dopasowane do kształtu twarzy i naszego stylu. Warto jednak zwrócić uwagę również oznaczenia producenta, a przede wszystkim na zastosowany filtr. Dobrej jakości okulary chronią nie tylko rogówkę, spojówkę i powieki, ale także warstwy wewnętrzne oka: soczewkę i siatkówkę. Okularów przeciwsłonecznych możemy używać przez kilka sezonów, dlatego warto zainwestować w nie nieco więcej i zapewnić oczom maksymalną ochronę.

W okresie wakacyjnym dużo mówi się o ochronie skóry przed promieniami słonecznymi i stosowaniu kremów z odpowiednimi filtrami. Promienie słoneczne są równie szkodliwe dla naszych oczu. Brak odpowiedniej ochrony może skutkować ostrym zapaleniem rogówki lub spojówki, a w najgorszym przypadku nawet oparzeniem plamki, co może doprowadzić do ślepoty. Okulary powinny zatem posiadać filtry, które zapewnią nam prawidłową ochronę. Z tego względu zakupów warto dokonywać w sprawdzonych i wiarygodnych miejscach. Wątpliwe może być bowiem, że za kilkanaście złotych na straganie dostaniemy model z filtrem, nawet jeżeli sprzedawca będzie nas o tym zapewniał.

W okularach przeciwsłonecznych stosuje się różnego rodzaju filtry, dlatego możemy wyróżnić ich trzy podstawowe typy: filtr podstawowy UV, polaryzacyjny oraz fotochromowy. Okulary z filtrem podstawowym sprawdzają się w warunkach równomiernego nasłonecznienia, bowiem zapewniają stałą ilość przepuszczanego światła. Po modele z filtrem polaryzacyjnym chętnie sięgają sportowcy i kierowcy. Okulary polaryzacyjne niwelują światło odbijające się od jasnych powierzchni, które jest szkodliwe dla oczu. Filtry fotochromowe najczęściej stosuje się w okularach korekcyjnych.

 

***

 

Dziś też coś dla fanów piłkarskiego obuwia – polecamy!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *