Jakie mamy rodzaje tynków elewacyjnych?

Na rynku jest dostępnych bardzo wiele różnego rodzaju tynków. Przede wszystkim to od nas samych zależy jaki wybierzemy – tynk jednak powinien być dopasowany do wnętrza.

Pierwsze kryterium, na podstawie którego należy wybierać tynk zewnętrzny, to sposób w jaki ocieplona została ściana dwuwarstwowa. Pierwszym rodzajem jest tynk na wełnę. Wełna to materiał, którego główną zaletą jest paro-przepuszczalność. Ten typ tynku stosuje się w miejscach, w których ściana musi mieć właściwości oddychające. Najczęściej stosuje się je do murów, które są jeszcze świeże i w swojej strukturze posiadają jeszcze wiele wilgoci.

Jeżeli zamiast tynku przepuszczalnego zastosowano by tynk o nieprzepuszczalnej strukturze wówczas mogłoby dojść do kondensacji pary wodnej pod tynkiem. Kolejnym rodzajem tynku jest ten przeznaczony na styropian. Tutaj nie ma żadnych restrykcji. Jeżeli dom mamy ocieplony styropianem, wówczas można zastosować jakikolwiek tynk – wówczas kierujemy się już tylko i wyłącznie jego właściwościami oraz naszymi oczekiwaniami.

Zyskującym na popularności jest na pewno tynk japoński, który jest materiałem dekoracyjno – wykończeniowym. Można go nakładać na powierzchnię ścian jak i sufitu. Dzięki swojej powłoce możliwe jest zakrycie tynkiem japońskim wszelkich nierówności.

Najważniejszą zaletą tynku japońskiego jest możliwość jego zastosowania na każdym rodzaju ściany oraz sufitów. Można nakładać tynk japoński bezpośrednio na surową ścianę, na tynk, który już jest na ścianie lub na farby. Idealnie sprawuje się także na drewnie, styropianie czy też na płytach regipsowych.

Jedną bardzo ważną zasadą, o której należy pamiętać kładąc tynk japoński jest konieczność, aby powierzchnia była sucha oraz czysta. Powłoka na którą nakładamy tynk powinna być trwała. Jeżeli np. jest to farba która się łuszczy wówczas należy ją zeskrobać. Jedyną restrykcja jest tapeta, na którą nie nakłada się tynku japońskiego – jeżeli jest na ścianie należy ją koniecznie zdrapać. Tynk japoński jest niezwykle profesjonalnym materiałem. Dodatkową jego cechą jest możliwość jego zastosowania nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz pomieszczenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *