Jaki klej do płytek wybrać?

Wybierając płytki podłogowe lub ścienne nie skupiajmy się wyłącznie na ich walorach estetycznych. Niezwykle istotnym aspektem jest również wybór kleju i zapraw klejących, co pomoże nam uniknąć problemów z zamocowaniem płytek.

Płytki gresowe, kwarcowe, szklane czy z kamienia naturalnego mają specyficzne właściwości. Z tego powodu ich zamocowanie na ścianie lub podłodze wymaga zastosowania specjalistycznych zapraw klejących o właściwych parametrach.

Płytki gresowe

Trudności w montażu płytek gresowych, zwłaszcza dużych formatów, wynikają głównie z ich ograniczonej nasiąkliwości. Do mocowania płytek gresowych należy stosować elastyczne kleje i zaprawy o podwyższonej przyczepności, co najmniej klasy C2 według PN-EN 12004.

Płytki ze spieków kwarcowych

Tego rodzaju płytki mają parametry zbliżone do gresu. Płytki ze spieków kwarcowych charakteryzuje niewielka grubość i zazwyczaj duży format. Co więcej, dla zwiększenia wytrzymałości, płytki są często wzmacniane plecionką z włókna szklanego.

Zaprawa klejąca do płytek ze spieków kwarcowych powinna wyróżniać się dużą przyczepnością i zdolnością do tworzenia zespoleń z włóknem szklanym. W związku z tym najlepiej zdecydować się na zaprawy cementowe klasy C2 S1 lub C2 S2.

Płytki szklane

Szkło jest bardzo efektownym, ale też trudnym do zamocowania materiałem. Płytki szklane są nienasiąkliwe, delikatne i szybko reagują na zmianę temperatury. Ze względu na tak charakterystyczne właściwości klej musi wyróżniać się dużą przyczepnością do spodniej części płytki.

Do mocowania płytek szklanych szczególnie polecane są zaprawy klejące klasy C2 S2 białe, które nie będą przyczyniały się do ciemnienia lub szarzenia okładziny.

Kamień naturalny

W tym przypadku ogromne znaczenie mają właściwości kamienia. Do kamienia mało wrażliwego na wilgoć, takiej jak granit, można stosować zwykłe zaprawy klejące.

Do mocowania kamieni wrażliwych na działanie wilgoci, przykładowo marmurów, należy wykorzystać kleje klasy C2F.

Z kolei do kamieni bardzo wrażliwych na wilgoć, w tym porfirów i niektórych marmurów, powinny być stosowane niezawierające wody kleje klasy R2.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *