Jaki hamak do ogrodu warto kupić?

Lubisz wypoczywać w ogrodzie, ale leżak już ci nie wystarcza? Ciekawym pomysłem może być zakup hamaka, który jest nie tylko wygodny, ale też może stać się niecodziennym elementem aranżacji ogrodu.

Hamaki już od dłuższego czasu cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Zanim jednak pod wpływem impulsu wybierzesz ten z największą liczbą kolorów czy pięknymi wzorami, sprawdź, na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę.

Jak dobrać rozmiar i obciążenie hamaka?

Hamaki różnią się od siebie rozmiarem i możliwym maksymalnym obciążeniem. Hamak ogrodowy dla osoby dorosłej musi mieć nie mniej niż 190-200 cm długości oraz 100-120 cm szerokości. A może marzy ci się hamak dwuosobowy? W takim przypadku zdecyduj się na model o szerokości wynoszącej co najmniej 150 cm.

Kolejną kwestią jest maksymalne obciążenie hamaka, które nie powinno wynosić mniej niż 90-100 kg. Duże i szerokie modele zazwyczaj wytrzymują też większe obciążenie, niekiedy dochodzące do 300 kg.

Hamak z materiału czy siatki?

Hamaki wykonane z siatki dość łatwo się rozciągają i wymagają stosunkowo sporo miejsca. Za ich zakupem przemawia jednak proste i szybkie zakładanie oraz demontaż.

Natomiast hamaki materiałowe, w odróżnieniu od swoich siatkowych odpowiedników, nie odkształcają się i charakteryzują się wyższą trwałością. Model ten nie powinien też zabrać nam zbyt wiele miejsca w ogrodzie.

Najpopularniejsze rodzaje hamaków

Do najchętniej wybieranych hamaków należą niewątpliwie modele tradycyjne. Montuje się je przy pomocy lin lub ustawia na ziemi mocując do stelażu. Hamaki tradycyjne zajmują mało miejsca, zapewniają komfort i wygodę, a ponadto trudno z nich wypaść.

Popularnym modelem jest również hamak z poprzeczkami, który jest wyposażony w specjalne kije naciągające materiał, co zapobiega głębokiemu zapadaniu się. Ten typ hamaka nie będzie jednak polecany dzieciom, ponieważ istnieje ryzyko przypadkowego wypadnięcia.

Innym chętnie kupowanym modelem jest hamak-fotel, który nieco przypomina huśtawkę, doskonały dla osób preferujących wypoczynek w pozycji siedzącej. Hamak-fotel można przymocować do haka, stelaża lub grubej gałęzi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *