Jak uniknąć nudy w kuchni?

gotowanieGotowanie może być nużące. W końcu przez całe lata, w dzień w dzień przygotowuje się jakiś obiad lub inne dania. Może się to po prostu znudzić. Zarówno gotowanie jak i jedzenie tych samych potraw. Jak więc uniknąć nudy w kuchni?      

Przede wszystkim nie bój się eksperymentów. Bojąc się eksperymentowania odbiera się sobie szansę poszerzenia kulinarnych horyzontów.  Strach przed eksperymentami jest nierozsądny. Nawet jeśli coś się nie uda, nie oznacza to, że następnym razem się nie uda. Owszem, w eksperymenty jest wpisane ryzyko, że efekt prób będzie po prostu niesmaczny, jednak prawdopodobnie zdarzą się też przypadki zupełnie odwrotne, kiedy to potrawa zachwyci smakiem.

Aby zmniejszyć ryzyko nieudanych prób kulinarnych warto sięgać do przepisów potraw, które już Ci posmakowały. Nie bój się pytać koleżanek czy znajomych w jaki sposób przyrządzili np. sałatkę, która tak bardzo Ci smakowała na imprezie czy też prosić o przepisy. Można przecież nawet poprosić znajomą osobę, by Ci odwiedziła i pomogła Ci przygotować owo danie po raz pierwszy.

Innym sposobem na nudę w kuchni jest przygotowywanie dań, które są znane w zupełnie nowych odsłonach. Np. taki kurczak może być przygotowywany na setki sposób, nie ograniczaj się więc do jednego – dwóch. Podobnie jest z takimi daniami jak np. naleśniki. Udaj się do naleśnikarni, a przekonasz się, że można je podawać na dziesiątki sposobów.  I wcale nie musi to być trudne i czasochłonne. Czasem po prostu wystarczy otworzyć się na nowe możliwości.

Otóż to. Nie zamykaj się też na konkretne składniki, chyba, że jesteś na nie uczulona. To, że nie smakują Ci w podstawowej wersji, nie oznacza, że poddaje obróbce, albo z dodatkami nie będą smaczne. Np. seler. Nie lubi go wiele osób, ale np. sałatka z kurczaka wędzonego, kukurydzy, sera żółtego i selera marynowanego jest pyszna.

Kolejną możliwością ożywienia kuchni jest korzystanie z osiągnięć różnych kuchni regionalnych. np. z kuchni hiszpańskiej, meksykańskiej, włoskiej, francuskiej, chińskiej – możliwości jest całe mnóstwo. Tak naprawdę przez cały rok możesz mieć codziennie inny obiad!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *