Ikony mody – Coco Chanel

coco

O Coco powinnam wspomnieć w pierwszym poście, ale moja wielka miłość dla Audrey pozwoliła mi zepchnąć francuską projektantkę na drugie miejsce. Znana przede wszystkim z perfum Chanel No. 5  trendsetterka miała ogromny wpływ na modę lat ’60, a następnie każdą kolejną epokę w dziejach mody.

Coco to bez wątpienia skandalistka. Szokowała swoim światopoglądem, o którym zaczynają nas informować magazyny, książki, internet. Co jednak najistotniejsze przewróciła świat mody do góry nogami. Inspirowała się… kobietami. Uważała, że giną one pod fałdami wielkich sukien, a ich charakter zostaje zepchnięty na dalszy plan. Łamiąc dotychczas obowiązujące w modzie trendy, wprowadziła nowe, zaskakujące, nieśmiertelne fasony.

Cechą charakterystyczną Coco Chanel była prostota i elegancja. Fascynowała ją męska moda, której elementy wprowadziła do kobiecej garderoby. Największym osiągnięciem było danie kobietom pozwolenia na noszenie spodni. Do klasyki Chanelowskiego gatunku należy zaliczyć także tweedowe żakiety, w barwach zarówno ciemnych i nasyconych, jak i pastelowych. Ponadto Coco skróciła spódnicę i kazała pokazywać paniom coś więcej niż kilka centymetrów łydki. Projektantka najbardziej pokochała czerń, która jak uważała „podkreśla kolor kobiecych oczu”. Z aprobatą domu mody Chanel spotkała się także biel oraz brudny róż.

Paryska projektantka stworzyła także buty two-tone, spośród których największą popularnością cieszą się białe baleriny z czarnymi noskami. Idealnie pasują do najprostszych, najbardziej klasycznych stylizacji rodem z lat ’60.

Coco to także proste kapelusze, a przede wszystkim skromne, słomiane nakrycia głowy. Pikowane torebki również zawdzięczamy paryskiej projektantce. Ponadto serce mademoiselle zdobyły kokardy i kwiaty, a zwłaszcza kamelie, które nosiła jako broszki. Jednym z najsłynniejszych osiągnięć Chanel było wprowadzenie do świata mody sztucznej biżuterii. Dzięki temu wrota ekskluzywnego świata mody zostały otwarte dla biedniejszych pań, które od tamtej pory również mogły wyglądać zjawiskowo.

coco chanel

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *